Akademia

Jakie są inne zastosowania konopii siewnych?

Konopie to odporny i odnawialny surowiec (jedna z najwcześniej udomowionych roślin, której korzenie sięgają epoki neolitu w Chinach), który był wykorzystywany do różnych zastosowań przemysłowych, w tym do produkcji papieru, tekstyliów i wyrobów powroźniczych.

Z czasem wykorzystanie konopi przemysłowych rozwinęło się w jeszcze szerszą gamę produktów, w tym zdrową żywność, organiczną pielęgnację ciała, odzież, materiały budowlane, biopaliwa, kompozyty z tworzyw sztucznych i wiele innych, a o niektórych z nich możecie przeczytać w tym artykule (według jednego źródła z konopi można wytworzyć ponad 25 000 produktów).

Papier

Wykorzystanie konopi do produkcji papieru sięga czasów chińskiej dynastii Han, czyli 200 r. p.n.e. Przez lata stosowano je w ważnych dokumentach historycznych i literaturze - powieści Marka Twaina były drukowane na papierze konopnym. W XIX wieku papier konopny był również wykorzystywany w rosyjskim sektorze bankowym. Pozostał on popularny do lat 30 XX wieku, kiedy to zaczęto produkować papier z drzew. Jednak przedsiębiorstwa powoli zaczynają ponownie sięgać po papier konopny.

Mleko

Od migdałów, przez nerkowce, orzechy makadamia, po owies - wydaje się, że nie brakuje rzeczy, z których można zrobić mleko, ale czy kiedykolwiek rozważałeś konopie? Mleko konopne ma wysoką zawartość białka, nie zawiera laktozy, soi ani glutenu i jest bardzo łatwe do zrobienia: wystarczy połączyć nasiona konopi, wodę i odrobinę wanilii oraz syropu klonowego dla osłody.

Beton

Jeśli pracujesz w budownictwie i szukasz alternatywy dla betonu, konopie mogą być twoim nowym najlepszym przyjacielem do szybkich napraw. Podczas gdy beton jest ciężki i trudny do przenoszenia, beton konopny jest lekki. Jedyną jego wadą jest to, że nie może być wykorzystywany do celów konstrukcyjnych - służy jedynie jako wypełnienie izolacyjne.

Tkanina

Przemysł modowy również ma wiele możliwości innowacyjnego wykorzystania konopi, choć nie jest to tak nowe, jak mogłoby się wydawać. Uważane za ekologiczne "super włókno", ludzie używają konopi do produkcji odzieży od kilku stuleci. Wykorzystując włókna tej rośliny, coraz więcej przyjaznych środowisku projektantów sięga po tę metodę produkcji.

Plastik

Innym doskonałym zastosowaniem konopi jest produkcja tworzyw sztucznych. Każdego dnia używamy plastiku, a mimo to większość z nich jest nadal produkowana z zanieczyszczających środowisko, nieulegających biodegradacji substancji chemicznych. Powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją plastiku z konopi, takich jak SANA Packaging czy Exhemplary Life.

Baterie

Ta wszechstronna roślina może być również wykorzystywana do produkcji baterii z włókien konopi. Naukowcy wykorzystują tę roślinę do produkcji superkondensatorów, czyli rodzajów baterii, które dostarczają energię elektryczną w mniejszych porcjach.

Samochody

Wiele samochodów produkuje się z włókna szklanego, ale samochody wykonane z konopi są lżejsze i bardziej odporne na wgniecenia. Samochód z konopi" Henry'ego Forda był jednym z pierwszych samochodów wyprodukowanych w USA z wykorzystaniem materiałów konopnych.

Produkty do pielęgnacji skóry

Jeśli masz szczególnie suchą skórę, być może wiesz już o stosowaniu olejków na twarz, aby pomóc jej nawilżyć. Ostatnio coraz więcej ekspertów w dziedzinie pielęgnacji skóry sięga po olej konopny, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry. Choć oleje są zwykle preferowane w przypadku bardziej suchych typów skóry, olej konopny sprawdza się w przypadku większości osób. Pomaga on utrzymać ogólną równowagę i reguluje poziom nawilżenia skóry, niezależnie od tego, czy jest ona sucha, tłusta czy mieszana.

Olej konopny

Olej z ryb jest od wielu lat stosowany jako witamina, zwłaszcza przez kobiety. Bogaty w tłuszcze omega-3, które są niezbędne dla naszych ciał i mózgów, olej rybi pomaga zapobiegać chorobom serca, obniża ciśnienie krwi i łagodzi bóle menstruacyjne i/lub menopauzalne. Tak się składa, że olej konopny jest również bogaty w niezbędne dla organizmu tłuszcze omega-3, dlatego wiele osób stosuje go jako zamiennik oleju rybnego.

Panele słoneczne

Chociaż panele słoneczne są już wykorzystywane do oszczędzania energii, a zamiast tego zwracają się ku zasobom naturalnym świata, robienie paneli z konopi jest jeszcze bardziej efektywnym sposobem pracy. Stosowane jak farba, konopne panele słoneczne wytwarzają energię pod wpływem ciepła.

Atrament

Kolejnym innowacyjnym zastosowaniem oleju konopnego jest pozostawienie po sobie śladu. To propozycja zarówno dla pisarzy, jak i tatuażystów: olej konopny może być wykorzystywany jako baza dla nietoksycznego tuszu. Ten rodzaj tuszu schnie szybciej i wymaga minimalnej obróbki. Można go używać zarówno na ciele, jak i papierze.

Dywany

Od wieków konopie były wykorzystywane do produkcji odzieży i innych materiałów włókienniczych, nie powinno więc dziwić, że wykorzystuje się je również do produkcji dywanów i chodników. Wykorzystując zdrewniałe włókna rośliny konopi, włókiennicy tworzą naturalnie trwałe, trudne do zużycia elementy.

Lakier do paznokci

Innowacja konopna w przemyśle kosmetycznym jest stosowana w lakierach do paznokci. Firma Nails INC wprowadziła ostatnio kolekcję opartą na roślinach, oferując lakiery do paznokci z CBD i lakiery do paznokci z dodatkiem oleju konopnego.

Pieluchy

Kolejnym doskonałym zastosowaniem konopi są pieluszki dla dzieci, ponieważ coraz więcej firm wykorzystuje je do produkcji pieluszek. Konopie są z natury antygrzybiczne, antybakteryjne, nie wywołują alergii, nadają się do recyklingu i oddychają. To doskonały materiał, który zapewni maluchom czystość i wygodę przez cały dzień.

Szampon

Olej konopny można dodać jako cenny składnik do szamponu i/lub odżywki. Dostarcza on mnóstwo niezbędnych składników odżywczych, które sprzyjają zdrowej skórze głowy, a zawarte w nim kwasy tłuszczowe wydają się wspomagać wzrost włosów.

Farba

Biodegradowalna i wolna od chemikaliów farba konopna jest niezwykle łatwa w użyciu. Wykonana z oleju z nasion konopi, jest doskonałym wykończeniem lub bejcą do drewna.

Żywność dla zwierząt

Być może jednym z najbardziej oczywistych sposobów wykorzystania konopi jest po prostu ich spożywanie. Jesteśmy znani z dodawania nasion i olejów konopnych do smoothie lub jogurtu, ale czy wiesz, że konopie mogą być cennym źródłem pożywienia dla zwierząt? Konopie mogą być wykorzystywane do karmienia wszystkich zwierząt, dostarczając im białka, tłuszczów i antybiotyków, które pomagają chronić przed chorobami.

Mąka

Nasiona i olej konopny mogą być spożywane samodzielnie, ale można je również wykorzystać do produkcji mąki. Mąka konopna ma orzechowy, ziemisty smak i może zastąpić mąkę uniwersalną w każdym przepisie. Szczególnie dobrze nadaje się do wypieku chleba, ciasta do pizzy i naleśników.

Buty

Zastosowanie konopi w modzie nie kończy się na odzieży - z tej rośliny można również produkować buty. Buty z konopi, będące zazwyczaj mieszanką włókien konopnych i bawełny, są przyjazne dla środowiska, miękkie i wygodne.

Czekolada

Wreszcie, co absolutnie nie mniej ważne, konopie mogą być wykorzystywane do produkcji ulubionej słodkiej przekąski każdego człowieka: czekolady! Czekolada konopna jest nie tylko pyszna, ale także świetnie łagodzi stany lękowe, zapalne, bezsenność oraz wiele bólów - a wszystko to bez haju, który towarzyszy większości czekolad z dodatkiem konopi.