Akademia

Podstawy

Słowniczek

Stosowanie

Czy test narkotykowy ujawnia obecność CBD?

Odpowiedź jest raczej oczywista – test narkotykowy służy do wykrycia w organizmie substancji psychoaktywnych. W zależności od rodzaju testu, narkotyki, których obecność pojawi się w wynikach badania to morfina, heroina, kokaina, amfetamina, marihuana i haszysz.

Jeśli chodzi o wiarygodność takich testów, to zależy ona od kilku czynników, m.in. kiedy zażyto narkotyk i co służy nam do badania na obecność narkotyków: krew, mocz czy włosy. Wbrew powszechnej opinii, narkotyki najdłużej utrzymują się we włosach – niektóre z nich (np. morfina) potrafią pozostać w mieszku włosowym aż do 90 dni, przy czym we krwi tylko 6 godzin, a w moczu 5-6 dni.

Skoro testy wykrywają marihuanę i haszysz, to dlaczego nie wykrywają CBD?

Ta odpowiedź również jest dość prosta. Po pierwsze i najważniejsze – dlatego, że kannabidiol (CBD) nie jest substancją psychoaktywną. Nie ma więc powodów, by testy narkotykowe były na niego „wrażliwe”. Nie jest też substancją zabronioną!

A co z THC? Zgadza się, w olejkach CBD znajduje się także psychoaktywny tetrahydrokannabinol (THC), ale znajdują się jego śladowe ilości. Aby produkt został dopuszczony do legalnej sprzedaży w Polsce, poziom THC nie może przekraczać w nim 0,2%, niezależnie od stężenia THC, jakie wybieramy.